گلخانه ی عدن

آشنایی با پروژه عدن

باغ عدن یا پروژه عدن  (به انگلیسی: Eden Project) به عنوان بزرگترین گلخانه جهان در کتاب رکوردهای گنیس ثبت شده‌است. این باغ از مهمترین پروژه‌های ساختمانهای هزاره می‌باشد. باغ عدن در محوطه یک معدن ۱۶۰ ساله قدیمی به شکل ۳ سازه حبابی شکل بسیار بزرگ ساخته شده است. در هریک از این ۳ گلخانه حبابی شکل ۳ گونه مختلف شرایط آب و هوایی شامل جنگل بارانی مدیترانه‌ای و یکی از آن‌ها شرایط آب و هوایی همان محیط طراحی و شبیه‌سازی شده است.

 

معماری پروژه عدن

معماری این باغ بر عهدهٔ نیکولاس گریمشاو بوده است و تاریخ آغاز ساخت پروژه، ژانویه سال ۱۹۹۶ میلادی بوده است. خصوصیات پروژه عدن انگلیس در سازه این گلخانه از هیچ ستونی استفاده نشده و از شاهکارهای معماری به حساب می‌آید. ارتفاع این سقف در حدی است که امکان اینکه ۱۱ اتوبوس دو طبقه بر روی هم قرار بگیرد را دارد. پوشش گلخانه درون قابهای شش ضلعی قرار گرفته و از جنس پلیمر ETFEاست این پلیمرپوشش‌های روی گلخانه که درون قابهای شش ضلعی با قطر ۹متر قرار گرفته‌اند از جنس نوعی پلیمر به نام ETFEاست که خواص جالبی دارد.

این ماده می‌تواند در روز گرما را بگیرد و در شب آن را پس دهد. همچنین این پلیمرها شفاف و قابل بازیافت است و حداقل ۳۰سال عمر می‌کند. هیچ گونه گرد و غباری را هم جذب نمی‌کند و با وجود این که یک درصد شیشه وزن دارد بسیار محکم است این پلیمر همچنین اشعه ماوراءبنفش UVرا که برای رشد گیاهان لازم است از خود عبور می‌دهد و نور آفتاب، خواص آن را تغییر نمی‌دهد.

روی این پوشش‌ها لانه زنبور و چشم حشرات شبیه‌سازی شده است درون گلخانه استوایی آبشار مصنوعی نیز ساخته شده است.

اطلاعات  پروژه عدن

خارج گلخانه دریاچه‌ای با مساحت هزار و ۲۳۱متر مربع وجود دارد. پیش از ورود به باغ، برای جلوگیری از ورود آفت گیاهی وارد قرنطینه می‌شوند و تحت آزمایش‌های سختی قرار می‌گیرند. گیاهان درون باغ از قلمستان‌ها و ایستگاه‌های تحقیقات و باغهای گیاه‌شناسی سراسر جهان به صورت دانه یا قلمه آورده شده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *