کانسپت

کانسپت به فرانسوی Parti pris در معماری به معنای ایده بزرگ پشت یک طرح  می باشد به عبارت دیگر کانسپت یک تفکر سازمان‌بخش بوده که معمولاً به صورت یک دیاگرام یا یک جمله ارائه می‌گردد. گسترش کانسپت در اکثر اوقات پیش از مراحل دیگر طراحی مانند توسعه نقشه، مقطع و نما انجام می گیرد.

چگونه به کانسپت طرح برسیم؟

برای رسیدن به یک کانسپت خاص و خلاقانه و منحصر به فرد، پرسش هایی مانند بالا برای خود طرح کنید. آنها را در ذهن خود مرتب کنید و به آنها پاسخ دهید و یادداشت کنید. این روش به شما در تبیین کانسپت طرح کمک شایانی خواهد کرد. هرچند این موارد به طور کلی، تعریف مفهومی مانند کانسپت نیست. اما به طور خلاصه می توان گفت، تجربیات معمار و خواسته های کارفرما، محدودیت های مختلف سازه ای، اقلیمی، فرمی، عملکردی و … ، کاربری، نیازها و مطالبات استفاده کنندگان، نمایش مفاهیم انتزاعی مانند اوج و فرود، نظم، ریتم، هارمونی و … همگی در شکل گیری ایده و کانسپت طرح موثرند. بنابراین اولین و مهم ترین قدم در طراحی هر موضوعی رسیدن به ایده و کانسپت آن و پرورش و ویرایش آن است.

اسکیس کانسپت طرح:

حال که ایده ای در ذهن طراح شکل گرفته، باید آن را بر روی کاغذ منتقل کند. بسیاری از مواردی که به عنوان کانسپت طرح، مطرح می شوند، جنبه فرمال و شکلی دارند. با اسکیس و طراحی سریع می توان آن را ترسیم کرد و جنبه ای ماندگار به ایده ای که در ذهن است داد. در این مرحله می توان کانسپت شکلی را با کانسپت مفهومی طرح درهم آمیخت و ترکیب کرد و نتیجه را تقریبا مشاهده کرد و سنجید.

این مرحله از طراحی در ماندگار کردن، ترکیب ایده های مختلف، حذف زواید ترکیب و در نهایت ارایه تصویری نسبتا جامع و کلی از طرح بسیار مهم است. همین مرحله است که اغلب به علت اتکای بیش از حد معماران به نرم افزار عملا از روند طراحی حذف شده است. اما باید واقف بود که یکی از مهم ترین گام های طراحی، همین ماندگار کردن ایده و کانسپت، قبل از فراموش کردن آن، به واسطه طراحی سریع حجم ناشی از آن کانسپت است.

پس از طی این مراحل، نوبت به برنامه ریزی کالبدی طرح و ارتباط فضاها با یکدیگر است که در پست های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

نمونه ها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *