نور و رنگ در فضای آموزشی

نور و رنگ در فضای آموزشی

تأمین نور طبیعی در کلاس های درس قدرت یادگیری و بازدهی تحصیلی دانش آموزان را بالا می برد . نور ضعیف چراغ ، دانش آموزان را ناراحت کرده و می تواند باعث بی توجهی و حتی ابتلای به افسردگی گردد.

شایسته است که ساختمانها و فضاهای که در آینده به آموزش و پرورش کودکان اختصاص می یابند از اصول اولیه معماری برای تناسب نور و رنگ فضاها با کارکرد آموزشی بهره مند باشند. از آنجا که ممکن است طراحی دوباره و بازسازی مدارس موجود به صورت ریشهای مقدور نباشد شاید بهترین نقطه آغاز برای بهسازی فضاهای آموزشی ، استفاده از نور و رنگ در مدارس باشد .

 

در محیطهای آموزشی ، پارامترهای کارایی بصری و آرامش بصری بیشتر از نمود بصری اهمیت پیدا می کنند. یک سری نکات به صورت خاص برای محیط آموزشی باید در نظر گرفته شود که در این بخش به آن می پردازیم.

رنگ نور و نمود رنگ 

برای محیط آموزشی رنگ نور سفید سرد ( دمای رنگ ۴۰۰۰ کلوین ) و حداقل نمود رنگ ۸۰% باید استفاده شود . استفاده از رنگ نورهای گرم باعث خواب آلودگی افراد شده و رنگ نورهای سرد باعث خستگی اعصاب چشم می شود.

توزیع روشنایی :

در محیطهای آموزشی و کلاس های درس باید نکات زیر مد نظر قرار گیرد.

– همانند روشنایی اداری باید با فاکتور خیرگی توجه شود. – برای آنکه سطح تخته سیاه به طور مناسب روشن شود، باید از چراغ هایی با پخش نور نامتقارن استفاده شود.

استفاده از چراغ با بخش نور متقارن به موازات تخته سیاه ، باعث می شود بخشی از نور به جای اینکه به تخته سیاه بتابد ، به چشم افراد تابیده شود و به این ترتیب دید آنها را محدود نماید. درصورتی که چراغ اضافی برای روشن نمودن

تخته سیاه استفاده نشود، ممکن است سایه هایی بر روی تخته سیاه ایجاد شود که مشکلاتی برای دید ایجاد کند. – شدت روشنایی در گله نقاط یک کلاس درس باید یکنواخت باشد. ۴- برای کاهش خیرگی بهتر است از چراغ های لوور دار استفاده شود .

فضاهایی با نور طبیعی و شفاف اثر مثبت بر کودکان دارند. به عبارت دیگر اتاق های تاریک با نور مصنوعی و نامناسب اثر منفی در پی خواهند داشت. از اینرو گزیدن نحوه و میزان روشنایی در اتاق اهمیتی بس مهم را ایفا می نماید و تأثیر مهمی در خواندن و نوشتن و ایجاد آرامش و تمرکز آنان دارد. نور مناسب فضا را جهت محیطی آرام و مناسب جهت مطالعه محصور می نماید. بررسی تأثیر میزان نور در شب نیز در روحیه آنان حائز اهمیت است.

رنگ  بر روان کودکان

رنگها در شخصیت انسان ها، بخصوص کودکان تأثیر بسزایی داشته، باعث ایجاد تجربه های هیجانی از قبیل شادی، خنده،غم، اندوه، آرامش، تحریک پذیری، سکون و هیجان می شود. در کودکان این خصیصه شدت می یابد، آنان به سبب روح پاک و بی آلایش و شاد و پرطراوت خویش رنگهای زنده و مرکب که در ترکیبی مناسب با هم  قرارگرفته باشند را ترجیح می دهند این موضوعی است که در طراحی و تزئین و رنگ آمیزی فضاهای داخلی و ترکیبات مناسب رنگی فضاهای طبیعی باید مورد توجه قرار گیرد با رنگهای مختلف می توان اندازه و وزن یک شی معین را کوچک یا بزرگ ، سبک یا سنگین جلوه داد. اصول رنگ های گرم و روشن باعث توسعه اشیاء شده به آنها وسعت می دهند و بالعکس رنگ های سرد و تیره باعث می شوند اشیاء کوچکتر از اندازه خود به نظر آیند.

فضاهایی با نور طبیعی و شفاف اثر مثبت بر کودکان دارند. به عبارت دیگر اتاق های تاریک با نور مصنوعی و نامناسب اثر منفی در پی خواهند داشت.از این رو گزیدن نحوه و میزان روشنایی در اتاق اهمیتی بس مهم را ایفا می نماید و تأثیر مهمی در خواندن و نوشتن و ایجاد آرامش و تمرکز آنان دارد. نور مناسب فضا را جهت محیطی آرام و مناسب جهت مطالعه محصور می نماید. بررسی تأثیر میزان نور در شب نیز در روحیه آنان حائز اهمیت است.

دریافت رنگها کودکان توجه بیشتری به رنگ های اشباع شده اولیه دارند. چنین به نظر می رسد که عکس العمل های اولیه کودکان نسبت به رنگ ها در اثر خصوصيات عاطفی بروز می کند ولی با گذشت زمان، کودک یاد می گیرد که آنها را مشاهده نماید و دقیقا آنها را درک کند. با این وجود باید اذعان کرد که در یک آزمایش نوزادان ۱۵روزه، آنها توانستند نورهای رنگی منعکس شده بر روی دیوار را از همدیگر تمیز دهند. رنگ قرمز اولین رنگی است که کودکان به طور صحیح از آن نام می برند بعضی اوقات رنگ آبی را کودکان به عنوان رنگ ضد قرمز می دانند. در بعضی مواقع کودکان رنگ ها را با اشیایی که بدان رنگها هستند به خاطر می آورند و مثلا میگویند زرد مانند زرده تخم مرغ. موضوع فوق نشان می دهد که کودک به کندی قادر خواهد بود که رنگ ها را از اشیاء انتزاع نموده و آنها را به عنوان خصوصیات مستقلی به خاطر آورد.

بچه های پیش دبستانی هم نسبت به رنگ های قهوه ای روشن، قرمز سیر، سبز ملایم و آبی روشن احساس خوبی دارنده

پیشنهاد میشود در فضای آموزشی از رنگ سبز ملایم و آبی روش مورد استفاده قرار گیرد .

رنگی که برای دکوراسیون اتاق کودک در نظر می گیرید باید با مقطع سنی که کودک شما در آن قرار دارد متناسب باشد.

در طول سال اول زندگی رنگ های ملایم برای اتاق کودکان بهترین انتخاب هستند، چرا که نوزاد به نور و سایه بیشتر توجه نشان می دهد تا تفاوت رنگ ها، از این رو اتاق خواب نوزادان باید با رنگ های روشنی مانند سفید و کرم و یا رنگ های زرد، صورتی، آبی یا سبز روشن، رنگ آمیزی شود. هرچه کودک بزرگتر می شود با به کارگیری رنگ های شاد و درخشان در اتاق می توان فضای خوب و سرشار از انرژی و تحرک برای او فراهم آورد. اگرچه استفاده از رنگ های روشن و طرح های شاد که مورد پسند کودکان بوده و موجبات تحریک خلاقیت آن ها را فراهم می آورند ، را فضای اتاق کودک و نوجوان پیشنهاد میگردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *