موزه هنر دنور

Denver Art Museum / Studio Libeskind

Architects:Studio Libeskind

Location:100 West 14th Avenue Parkway, Denver, CO 80202, United States

Category:Museum

Structural Connection Design:Structural Consultants, Inc.

Interior Designers:Studio Libeskind with Davis Partnership

Area:146000.0 ft2

Project Year:2006

Photographs:Bitter Bredt, Michele Nastasi

The Extension to the Denver Art Museum, The Frederic C. Hamilton Building, is an expansion and addition to the existing museum, designed by the Italian Architect Gio Ponti. Inspired by the vitality and growth of Denver, the addition currently houses the Modern and Contemporary art collections as well as the collection of Oceanic and African Art. The extension, which opened in October 2006, was a joint venture with Davis Partnership Architects, the Architect of Record, working with M.A. Mortensen Co

 

معرفی پروژه

معماران : استوديو دانيل ليبسکيند
محل :دنور ،کلرادوايالات متحده آمريکا
سرمایه گذار :گروه ديويس
پيمانکار : شرکت مورتنسن(کلرادو)
مهندس سازه :آروپ (لس آنجلس)
مهندسين سيويل : جي.اف ساتو و همکاران
تاسيسات مکانيکي تهويه :آروپ ( لس آنجلس)
تاسيسات مکانيکي و برق :مهندسان ام.ک.ک
طراحان داخلي :استوديودانيل ليبسکيند
طراحي محوطه :ااستوديودانيل ليبسکيند
مشاور اکوستيک :آروپ (لس آنجلس)
مشاور نماي بيروني :گوردون اسميت ، و گروه آروپ
مساحت پروژه :13500 متر مربع( واحد به متر تبديل شده است)
سال ساخت :2006

تاریخچه ی موزه

در سال ١٩١٦به نام انجمن هنر دنور تغییر نام داد.

در سال ١٩١٨ به اولین گالری ها در ساختمان شهرو محله منتقل شد و تبدیل به موزه ی هنر دنور گردید.

در سال ١٩٥٤ به اولین ساختمان هدفمند ساخته شده که امروزه مردگان و نیک نامیده می شود منتقل گردید.

در سال ١٩٧١ ، ساختمان کنونی که توسط جیوپنتی ،معمار ایتالیایی ناشر داموس طراحی شده است.قبل از ساخت موزه گوگنهایم بیلبائو ،مسئولان موزه پیش بینی  کردند که برای جذب جمعیت به یک معمار با سابقه بین المللی نیاز است.شرکت  جیمز دو برج با پوشش تایل های شیشه ای منعکس کننده متصل به هم طراحی کرد،که با 28 وجه کنگره دار و پنجره های کوچک،فرم قوی ساختمان های قرون وسطا را به خاطر می آورد.این ساختمان یک نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند.در همسایگی این مجموعه،ساختمان الحاقی مایکل گریوز به کتابخانه مرکزی  دنور قرار دارد که در سال 1995 ساخته شده است.

 معرفی موزه هنر دنور

ساختمان قدیمی موزه هنر دنور در سال 1971 توسط معمار ایتالیایی به نام جیو پونتی طراحی شد که همچنان به عنوان موزه اصلی از آن استفاده می شود. 35 سال بعد، در سال 2006، موزه هنر دنور گسترش پیدا کرد و 146 هزار فوت مربع به این بنا اضافه شد که وسعت مجموعه موزه دو برابر شد. در پروژه گسترش موزه دنور، یک ساختمان جداگانه به این مجموعه اضافه شد که از طریق پل شیشه ای 100 فوتی به موزه قدیمی متصل می شود. ناگفته نماند که ساختمان جدید بعد از این که فردریک سی همیلتون در سال 1994 رئیس موزه هنر دنور شد، به نام او نام گذاری شد. ساخت ساختمان همیلتون از سال 2003 آغاز شد و بعد از یک سال، ستون های فولادی این بنا نصب شدند. ساختمان همیلتون دارای نمای خارجی از جنس تیتانیوم می باشد که نصب آن از اواسط سال 2004 شروع شد.

بررسی معماری و ساخت موزه هنر دنور

موزه هنر دنور از دو ساختمان قدیمی و جدید تشکیل شده است که توسط یک پل شیشه ای به یک دیگر متصل می شوند. این مجموعه در سال 2006 گسترش پیدا کرد و به غیر از نمایشگاه هنرهای مدرن، امکانات و بخش های رفاهی دیگری نیز به این مجموعه اضافه شد. ساختمان جدید موزه دنور دارای نمای بیرونی خاصی است که دیدن آن برای بازدید کنندگان بسیار جذاب و حیرت انگیز است. 

 معماران ساختمان همیلتونِ موزه هنر دنور

استودیو دنیل لیبسکیند در سال 2000 به عنوان معمار اصلی این پروژه بعد از رقابت با 40 گروه معماری دیگر، انتخاب شد. مدت کوتاهی بعد این استودیو قرارداد مشارکتی با شرکت معماری دیویس امضا کرد تا با همکاری یکدیگر طراحی ساختمان همیلتون و مجموعه اطراف آن را انجام دهند.

معماری ساختمان همیلتونِ موزه هنر دنور

معماری ساختمان هیمیلتون بسیار خاص می باشد. نمای بیرونی ساختمان هیمیلتون دارای شکل تندیسی است که با ورق های تیتانیوم پوشیده شده است و با ساختمان های اطراف همخوانی و هماهنگی دارد. ساختمان همیلتون از مجموعه دیوارهای مسطحی تشکیل می شود که در کنار هم، اشکالی با خطوط شکسته و زاویه دار را ایجاد کرده اند. بخش نوک تیز و زاویه دار ساختمان همیلتون در بالای پل شیشه ای و یکی از خیابان های مجاور موزه قرار گرفته است. همچنین یک لابی وسیع با سقف شیشه ای در قلب ساختمان تعبیه شده است که ورودی پل شیشه ای در آن قرار دارد. از طریق این پل می توان به رستوران و ساختمان خاکستری قدیمی موزه، دسترسی پیدا کرد. معماران ساختمان همیلتون برای نمای خارجی و فضای داخلی این بنا از عناصر قابل توجه و چشم گیری مانند پنل های تیتانیومی، شیشه و گرانیت استفاده کرده اند که معماری این بنا را بسیار زیبا کرده است.

تمام مجموعه موزه هنر دنور دارای فضایی بیش از 350 هزار فوت مربع است و دنیل لیبسکیند برای این مجموعه، پارکینگ پنج طبقه با ظرفیت 1000 ماشین و 270 هزار فوت مربع فضای فروشگاهی و اقامتی نیز طراحی کرده است. اگر بخواهیم از دیگر امکانات این مجموعه بگوییم، باید به تالار نمایش 300 نفری، گالری نمایشی مخصوص، بخش مخصوص حفظ و انبار آثار هنری، نمایشگاه های دائمی، آشپزخانه و کافی شاپ موزه هنر دنور اشاره کنیم.

مجموعه‌های موزه هنر دنور

موزه شامل ٨ بخش است. معماری، طراحی و گرافیک، هنر آسیایی، مدرن و معاصر، هنر بومی (آمریکایی سرخپوستی، اقیانوسیه و آفریقایی) دنیای نو (مستعمره اسپانیایی و پیش کلمبیایی)، نقاشی و مجسمه سازی (اروپایی و آمریکایی)، هنر غربی و هنر پارچه‌بافی (بافندگی) این ۸ بخش را تشکیل می‌دهند.

ساخت ساختمان همیلتونِ موزه هنر دنور

در ساخت موزه دنور 2740 تن فولاد، 230 هزار فوت مربع ورق تیتانیوم و 7400 یارد مکعب بتن به کار رفته است. سه عدد از بزرگ ترین تیرهای فولادی این بنا، 60 فوت طول دارند که یک کارخانه فولاد بلژیکی آن ها را تولید کرد. پیمانکارانِ ساخت بنای جدید موزه، قبل از نصب تیرها، از یک برنامه کامپیوتری سه بعدی پیشرفته برای تعیین موقعیت هر یک از آن ها استفاده کردند. همچنین برای اینکه ساختمان همیلتون ایمن و مقاوم ساخته شود، 116 ستون فولادی و بتنی به روی فوندانسیون ساختمان تعبیه شد. ناگفته نماند که به خاطر شکل زاویه دار ساختمان همیلتون، در ابتدا این بنا نشتی داشت که این مشکل توسط پیمانکاران ساخت بر طرف شد.

مصالح

مصالح استفاده شده در ساختمان به زمان حال تعلق دارد مثلا استفاده از ورقهای تیتانیم در نما و این نوگرایی ، بخش سنتی شهر دنور را به قرن بیست و یکم پیوند داده است.

ارتباط نزدیک و پاسخ به بازه بزرگی از تنوع نورها ، رنگ امیزی ، اثرات فضایی ، دما و شرایط آب و هوایی، از چالش های ساختمان موزه هنر دنور بوده است.

To complete the vision for the extension Studio Daniel Libeskind worked closely with the director, curators, core exhibition team, the contract architect and the Board of Trustees. Since its opening, the new building has become a major cultural landmark for Denver, attracting thousands of visitors to the museum complex

“Nexus is conceived in close connection with the function and aesthetic of the existing Ponti museum, as well as the entire Civic Center and public library. The new building is a kind of city hub, tying together downtown, the Civic Center, and forming a strong connection to the golden triangle neighborhood. The project is not designed as a stand alone building, but as part of a composition of public spaces, monuments and gateways in this developing part of the city, contributing to the synergy amongst neighbors, large and intimate

منابع:mediadecor/archdaily/archline/kojaro

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *