موزه ملی قطر، دوحه

موزه ملی قطر توسط معمار بزرگ فرانسوی، ژان نوول طراحی شده و پروسه ی ساخت آن بیش از ده سال به طول انجامیده است. بنای این پروژه، منظری بسیار دیدنی را در کنار یکی از مناطق ساحلی این کشور به وجود آورده است. این ساختمان، با صفحات دایره ای شکل، تقاطع میان آن ها و سطوح طره شده، یادآور نوعی گیاه خاصی است که در بیابان های این کشور می روید. لازم به ذکر است که این پروژه در مجاورت عمارت شیخ عبدالله بن جاسم آل ثانی است -نخست وزیر قطر و از بنیانگذاران هویت ملی- که به تازگی مورد مرمت قرار گرفته، بنا نهاده شده است.

بازدید از موزه ملی قطر برای همه ی افراد امکان پذیر بوده و امکانات متنوعی را برای ایشان، از تفریح و استراحت تا آموزش فراهم می کند. تالار همایش 220 نفری این موزه، مختص برگزاری مراسم و اجرای برنامه هایی به منظور توجیه و خوش آمدگویی به بازدیدکنندگان می باشد. این امر باعث می شود تا دید جدیدی نزد افراد بازدیدکننده ایجاد شود. این موزه، امکانات زیادی را نیز برای دانش آموزان و محققان فراهم نموده است؛ بدین ترتیب که لابراتوارها و کتابخانه های متعددی به این منظور تدارک دیده شده که امکان دسترسی به منابع روز و تحقیق و پژوهش در این زمینه را برای علاقه مندان ایجاد نموده است. همچنین امکانات رفاهی زیادی نظیر فضای غذاخوری و رستورانی در بام، پارک وسیع حاشیه ای و باغ گیاه شناسی ملی قطر در این مجموعه پیش بینی گردیده است.

ویژگی ها

هدف طراح از انتخاب چنین ایده ی فرمی برای طراحی موزه ملی قطر نمایش دورنمای فرهنگ در حال رشد و همچنین توانمندی های تکنولوژیک کشور قطر بوده است. ژان نوول،در این باره اذعان کرده است: «این نکته ی بسیار حائز اهمیتی است که معماری گواه زمان است؛ این موزه نیز گواه و شاهدی بر تاریخ کشور قطر است که دوره ی بسیار قدرتمندی را شامل می شود».

مساحت این موزه، بالغ بر 52000 متر مربع است. ساختار این بنا متشکل از قاب فولادی گسترده که دارای ویژگی ضد آب است و بتن مسلح شده با الیاف فایبر گلاس تقویت گردیده است. رنگ پوشش دهنده ی این صفحات نیز یادآور رنگ شن های صحرا است. فاصله ی میان این صفحات دایره ای شکل، به عنوان بازشو برای ورود نور به بنا عمل کرده و به وسیله ی شیشه پوشیده شده است. این پنجره ها همچنین دید و منظر را به سمت باغ های اطراف بنا و ساحل دریا فراهم می کنند.

فرم بنای موزه ملی قطر به نحوی شکل گرفته که یادآور حیاط مرکزی بکار رفته در معماری سنتی منطقه می باشد. همچنین در سازماندهی محیط پیرامون بنا، به فضای سبز، باغ گیاه شناسی و منظر، توجه خاصی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *