قاب دبی Dubai Frame

قاب دبی (عربی: برواز دبي‎) اثری معمارانه در بوستان زعبیل دبی است.

این پروژه توسط فرناندو دونیس طراحی و توسط دولت دبی به عنوان برندهٔ رقابت طراحی برگزیده شده‌است.ادعا شده‌است که مالکیت فکری طراح دزدیده شده و برای طراحی چیزی پرداخت نشده‌است. این اثر رکورد دار بزرگ‌ترین قاب در جهان است.

رقابت معماری

طراحی قاب دبی در سال ۲۰۰۹ از میان ۹۲۶ طرح به عنوان برندهٔ رقابت معماری بین‌المللی آسانسور تایسن کراپ برگزیده شد. شرکت‌کنندگان باید طرحی را ارائه می‌کردند که بازگوکنندهٔ چهرهٔ نوین دبی باشد. طراحی قاب دبی که در نزدیکی دروازهٔ ستارگان بوستان زبیل دبی قرار دارد دارای ۱۵۰ متر ارتفاع و ۱۰۵ متر عرض است.

طراحی

قاب دبی از شیشه، فولاد، آلومینیوم و بتن آرمه ساخته شده‌است. این قاب به گونه‌ای جانمایی شده‌است که نمادهای دبی نوین از یک سو قابل دیدن باشند و از سوی دیگر آن، بازدیدکنندگان بتوانند بخش‌های قدیمی شهر دبی را ببینند.

اطلاعات کلی

وضعیت:ساخته شده

موقعیت:بوستان زعبیل، دبی، امارات متحده عربی

شروع ساخت و ساز ۲۰۱۳

کامل‌شده: ۰۱ ژانویه ۲۰۱۸

بازشده:    ۰۱ ژانویه ۲۰۱۸

هزینه:     ۲۳۰ میلیون درهم امارات

ارتفاع:

معماری   ۱۵۰ متر (۴۹۲ فوت)

سقف        ۱۵۰ متر (۴۹۲ فوت)

طراحی و ساخت:

معمار       Fernando Donis, DONIS

توسعه دهنده         شهرداری دبی

برای طراحی نمای بیرونی قاب عکس دبی از طراحی لوگو اکسپو ۲۰۲۰ الهام گرفته شده است.

در طبقه همکف این برج، موزه‌ای وجود دارد که شمارا به دبی قدیم می‌برد و سیر رشد دبی در طول سالیان را نمایش می‌دهد.

اگر بخواهید به طبقات بالاتر برج بروید می‌توانید از یک آسانسور بادید ۳۶۰ درجه استفاده کنید و در یک‌ لحظه کل دبی زیر پای شما خواهد بود.

قبل از رسیدن به پل شیشه‌ای که در بالای برج قرار دارد، باید خود را برای وارد شدن به آینده آماده کنید، به‌محض وارد شدن به بخش بالایی برج راهنمای طبقه ورود شما به آینده را خوش‌آمد می‌گوید. در بالای این برج می‌توانید تمام آسمان‌خراش‌های دبی را مشاهده کنید و از نمای مدرن این شهر لذت ببرید.

 در طبقه میانی برج، سالنی زیبا برای تفریح و سرگرمی بازدیدکنندگان اختصاص داده شده است. در این طبقه امکان شرکت در کلاس‌ها و آموزش‌های مجازی وجود دارد و با استفاده از واقعیت مجازی می‌توانید سفری کوتاه به سیاره مریخ داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *