فرودگاه جواهر چانگی در سنگاپور

بعد از 4 سال ساخت و پوشش رسانه ای بی وقفه، فرودگاه جواهر چانگی (Jewel Changi Airport) در سنگاپور بالاخره به طور رسمی افتتاح شد. این فضای 135.700 متر مربعی با یک نمای خارجی زیبا به شکل دونات که درون یک قالب فولادی و شیشه ای قرار گرفته، این بخش جدید از فرودگاه جواهر چانگی در واقع یک فضای چند منظوره است که برای اتصال 3 ترمینال از 4 ترمینال این فرودگاه به یکدیگر طراحی شده است. اما از همه مهم تر، افتتاح این بخش از فرودگاه در 17 آوریل همانطور که بسیاری فکر می کردند، ثابت کرد که بهترین فرودگاه جهان اکنون حتی بهتر شده و به احتمال فراوان همچنان در صد فهرست بهترین فرودگاه های جهان باقی خواهد ماند، جایگاهی که در 7 سال اخیر در اختیار این فرودگاه بوده و به نظر می رسد که در سال های آینده نیز همچنان متعلق به این فرودگاه باقی بماند.

فرودگاه جواهر که با هزینه 1.25 میلیارد دلار ساخته و توسط موشه سفدی (Moshe Safdie)، طراح معماری مشهور، طراحی شده، دارای 10 طبقه است که 5 طبقه بالای سطح زمین و 5 طبقه نیز زیر آن قرار گرفته است. مهم ترین جاذبه این فرودگاه، سازه ای به نام «HSBC Rain Vortex» با 40 متر ارتفاع است که به صورت آبشار از دورن یک پنجره گرد سقفی بزرگ در مرکز فرودگاه پایین آمده و به عنوان بلندترین آبشار داخلی جهان شناخته می شود.

این بخش از فرودگاه جواهر چانگی نمای خیره کننده ای دارد و به آبشاری در دورن یک جواهر شبیه است که آب آن از آسمان فرو می ریزد. فرودگاه جواهر چانگی در واقع شامل 280 فروشگاه غذا و خرده فروشی است که می توان آن را به خاطر فضاهای سبز بسیار زیبایی که به یک فرودگاه متصل شده اند، زیباترین مرکز خرید جهان دانست. جدای از آن، این قسمت از فرودگاه جزئی از ترمینال ها به شمار نیامده و هیچ گیت ورودی یا پروازی در آن دیده نمی شود و به همین دلیل هر کسی می تواند برای دیدن آن به فرودگاه بیاید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *