ساختمان the shed

پردیس فرهنگی The Shed

این پروژه که توسط Diller Scofidio + Renfro با همکاری گروه Rockwell طراحی شده است، یک مرکز فرهنگی 200000 فوت مربعی می باشد که سازه ای انعطاف پذیر داشته و می تواند پذیرای انواع رویدادهای مختلف در خود باشد. طرح این فضا به گونه ای، نمونه موفق و تحقق یافته پروژه “Fun Palace” یا قصر شادی اثر Cedric Price، معمار انگلیسی، است که به صورت یک طرح ناتمام و فقط یک ایده در دهه 60 مطرح شده بود.

این ساختمان به گونه‌ای منعطف طراحی شده است به طوری‌که می‌توان فضای درونی آن را، بسته به نوع نمایشگاه یا رویدادی که قرار است در آن برگزار شود و برای حمایت از ایده‌های بلندپروازانه هنرمندان تغییر داد و حتی وسعت آن را دو برابر کرد.

ساختمان Shed دارای هشت طبقه است که دو طبقه از آن به فضای گالری اختصاص داده شده است ودر سایر طبقات سالن‌های تئاتر چندمنظوره، یک سالن باز، گالری‌های بدون ستون، یک سالن تئاتر، آزمایشگاهی برای پرورش خلاقیت هنرمندان و فضایی برای برگزاری رویدادهای مختلف در سال وجود دارد. پوشش بیرونی الاستیک ساختمان Shed در امتداد راه‌آهن به سمت مجتمع تجاری مجاور گسترش یافته است.

ارتفاع این مرکز ۳۷ متر است و روی آن پوششی متحرک به شکل U”” با مثلث‌هایی روی اسکلت فولادی قرار گرفته است که می‌توان آن را روی یک مسیر چرخ‌دنده‌ای به جلو و عقب حرکت داد که این کار اندازه ساختمان را تقریبا دو برابر می‌کند.

ساختمان Shed با استفاده از یک سیستم گرمایشی تابشی در درون خود ساختمان و یک سیستم گرمایشی-سرمایشی با جریانی متغیر از هوای فشرده در بخش پوشش ساختمان در جهت مصرف انرژی، بهینه شده است.

مرکز فرهنگی و هنری Shed واقع در هادسن ‌یاردز، مرکز فرهنگی منهتن در نیویورک در پنجم آوریل ۲۰۱۹ بر روی عموم مردم باز شد.

منبع:وبسایت ایران آرت / وبسایت قطره/archdaily

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *