ریچارد راجرز

ریچارد جُرج راجرز(Richard Rogers)(ژوئیه، ۱۹۳۳) معمار ایتالیایی‌تبار بریتانیایی است. از وی به عنوان یکی از جسورترین و جریان‌سازترین معماران مدرن سده کنونی یاد می‌شود.

ساختمان مرکز ژرژ پمپیدو پاریس

همانطور که عرض شد این پروژه حاصل همکاری ریچارد راجرز و رنرو پیانو بود. نکته متمایز کننده این پروژه این بود که اکثر مواردی که در ساختمان های معمول پنهان نگه داشته می شود، در معرض نمایش قرار گرفت. در حقیقت سازه نمایان فولادی این ساختمان و نمای چشمگیر آن که تحت تسلط لوله‌ های تاسیساتی، پله‌ های ‌برقی و سایر عناصر خدماتی بود، آن را به ساختمانی تاثیرگذار در تاریخ معماری معاصر تبدیل کرد.

فعالیت‌ها

او در دانشگاه ییل درس خواند و مدتی با نورمن فاستر همکاری می‌کرد.

در سال ۱۹۷۱ ریچارد راجرز به همراه با رنزو پیانو، در مسابقهٔ طرح ساختمان مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس در میان ۶۸۱ شرکت‌کننده برنده اعلام شدند. نمای این ساختمان را مجموعه‌ای از دودکش‌ها، آبگردان‌ها، لوله‌های تأسیساتی و ستون‌ها، تیرها، بادبندها، راه پله‌ها و مسیرهای رفت‌وآمد تشکیل می‌داد. ساخت این مرکز هنری و فرهنگی بزرگ در ۱۹۷۱ آغاز و در ۱۹۷۷ به پایان رسید. این معماران آغازگر سبکی در اروپا بودند که به نام معماری های-تک یا تکنولوژی پیشرفته معروف گردید.

 

 

ساختمان لویدز

در سال ۱۹۹۹ گنبد هزاره لندن را طراحی کرد که در طراحی آن از صور فلکی الهام گرفته‌است.

از کارهای دیگر او می‌توان ساختمان لویدز و مجمع عمومی ولزی‌ها را نام برد.

Terminal 4, Barajas Airport – Madrid

 ریچارد راجرز
 ریچارد راجرز
 ریچارد راجرز

Ching Fu Group Headquarters

 ریچارد راجرز
 ریچارد راجرز
 ریچارد راجرز

ریچارد راجرز

برج اداری Lloyd’s of London در لندن

این بنا که یکی از بهترین آثار معماری ریچاردر راجرز است، در سال 1986 به پایان رسید. مهم ترین ویژگی این ساختمان . ایجاد ارتباط میان درون و بی رون با استفاده از آتریوم بلندی از فلز و شیشه که سازه را غرق در نور طبیعی می‌کند، می باشد.

 ریچارد راجرز

صفحه اصلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *