خانه موسیقی شهر پورتو

خانه موسیقی در شهر پورتو کشور پرتغال در سال 2005 توسط رم کولهاس (Rem Koolhaas) و با همکاری ون آلن طراحی شد. هدف از این طرح، تعریف فضایی برای افزایش مشارکت همگانی در صحنه موسیقی ملی، بین المللی و ایجاد عرصه ای نو در جهت وقوع همه نوع رویداد موسیقی در هر سبکی تعریف شد.

منتقدان معتقدند این بنا موفق ترین اثر کولهاس می باشد و در بین بناهای مشابه با همین عملکرد نیز، نمونه ای بی نظیر خلق شده است. در چند دهه گذشته تلاش معماران بر آن بوده تا از معماری متداول سالن های کنسرت که عمدتا به جعبه کفش تشبیه شده است فاصله بگیرند و در این راستا کولهاس در این بنا بسیار موفق عمل کرده. ساختمان با فرمی تراش خورده، نامنظم و زاویه دار، بر روی پهنه همواری که به مثابه پلازای شهری عمل می کند، جانمایی شده.

Imacon Color Scanner

این بنا در شب، همچون الماسی درخشان به نظر می رسد. معمار با بازی با سطوح و تراشیدن حجم در مکان های مناسب  علاوه بر نکات زیباشناسانه، بهترین فرم به لحاظ مسائل آکوستیک را نیز خلق کرده. همچنین تراشیدن حجم از صلبیت ساختمان بتنی عظیم کاسته و مقیاس آن را به مقیاس انسانی نزدیک تر ساخته است.

ساختمان شامل 12 طبقه است که 8 طبقه آن بر روی زمین و 4 طبقه آن در زیرزمین قرار دارد. سالن اصلی کنسرت در مرکز و هسته ساختمان قرار گرفته و سالن های کوچکتر در مجاورت آن گنجانده شده اند.

Imacon Color Scanner
Imacon Color Scanner

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *