تست رنگ

آزمايش لكه جوهر:

محققی با نام رورشاخ (Rorschach) در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيد كه بچه‌های كوچكتر به رنگ‌هاي ملايم تمايل بيشتري دارند. و در ميان كودكان بزرگتر و گروه سني بين بلوغ و كودكي، بيشتر به فرم رنگ و طرح رنگ توجه مي‌شود. در دوران بلوغ تفاوت‌هاي شخصيتي و تأثيرات ذهني و محيطي روي انتخاب رنگ تأثير مي‌گذارد.

طبق نظر بیرن، رنگ زرد، رنگ مورد علاقه افراد هوشمند و دانشمند، و يا كساني است كه از بيماري رواني رنج مي‌برند.

رابطة بين روح و روان و رنگ:

در بين مطالعات انجام شده، رورشاخ تحقيقاتي را با استفاده از تجهيزات تشخیصی در سال 1950 انجام داد. زيرا در تحقيقات قبلي- همانطور كه قبلاً ذكر شد- تفاوت در سليقه‌هاي انتخاب رنگ، شرايط جسماني بيماران، شرايط روحي رواني آزمون شوندگان، از فاكتورهايي بودند كه ايجاد تناقض مي‌كرد، واضح است كه داده‌ها بايد هوشيارانه تعبیر مي‌شد تا ارتباط آن با تست‌هاي ديگر مشخص شود.

به طور كلي بيماراني كه تشنج عصبي داشتند خصوصا‌ً بيماراني كه از بيماري‌هاي رواني رنج مي‌برند مكانيسم تدافعي در برابر رنگ سبز داشتند و از آن فرار مي‌كردند.

رنگ قرمز انتخاب بيماران عصبی كه داراي التهاب و تنش قلبي زيادي هستند است، و رنگ مورد علاقه افراد اسكيزوفرني و كساني كه از بيماري‌هاي رواني و مغزي رنج مي‌برند رنگ زرد است.

Birren  طراح و محقق رنگ بر اين عقيده است كه رنگ زرد، رنگ مورد علاقه افراد هوشمند و دانشمند، و يا كساني است كه از بيماري رواني رنج مي‌برند و مدعي است كه افراد مبتلا به اسكيزوفرنی به اين رنگ علاقه زيادي دارند.

مطالعاتWarner روي 300 بيمار با تست‌هايي روی بیماران دارای اسكيزوفرنی کاتاتونیایی، جنون، و افسردگي نشان مي‌دهند كه هماهنگي‌ درستي بين آشفتگي‌هاي رواني و رنگ نبود.

چگونه تحقيقات باعث تشخيص كلينيكي مي‌شود؟

          رورشاخ فرض كرده بود كه نحوة پاسخ به رنگ مي‌تواند اثر آن را روي احساسات فرد نمايان كند. همچنين او افراد عصبي را موضوعي براي معيار شوك رنگ انتخاب كرد. همچنين او متوجه شد كه رنگ قرمز از ميان رنگ‌ها بيشترين آثار سوء را روي اعصاب دارد و افراد مبتلا به اسكيزوفرنی هنگامي كه با كارت‌هاي رنگي (به دنبال نمایش کارت­های سفيد و سياه)  تحريك مي‌شوند دچار شوك رنگ خواهد شد.

          Birren فرض كرد كه ممكن است رنگ‌ها چيزي اضافي و ناخواسته در باطن زندگي باشد.

در مجموع پژوهش در قلمرو رنگ، چشمگير و قابل ملاحظه نيست.

طبق نظر کمپتون، افرادي با اندام ضعيف تمايل دارند كه به وسیله لباسهايي با طرح‌هاي شلوغ و رنگ‌هاي غليظ خود را قوي‌تر نشان دهند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *