اصول طراحی کافی شاپ

به طور تقریبی می‌توان گفت که بیشتر افراد جامعه در هفته یک بار به کافی شاپ می‌روند. پس «طراحی کافی شاپ» به لحاظ عمومی بودن فضا همواره مورد اهمیت است. تمام موارد از قبیل نوع ساخت، طراحی، رنگ و دکوراسیون همگی مهم تلقی می‌شوند؛ زیرا در جذب مشتری که رکن اصلی به وجود آمدن کافی شاپ است تاثیر بسزایی دارد.

نکات مهم در طراحی کافی شاپ

ابتدایی ترین موضوع برای راه اندازی کافی شاپ، مکان و طراحی کافی شاپ است. کافی شاپی واقع در خیابان‌ها یا مکان‌های پرتردد مسلما میزبان میهمانان بیشتری به نسبت کافی شاپی در خیابان‌های فرعی و خلوت است. بعد از مکان، باید به اصول طراحی آن دقت شود تا علاوه بر کاربردی بودن، فضایی آرام و دنج را برای افرادی که از شلوغی و هرج و مرج خیابان به کافی شاپ پناه آورده‌اند، به ارمغان آورد.

اصول طراحی کافی شاپ

در طراحی کافی شاپ باید به این موارد توجه شود:

۱ – این فضا مناسب چه تعداد افراد است؟
۲ – آیا این فضا می‌تواند سلیقه‌های مختلف را در خود جای دهد؟
۳ – آیا فضایی برای خواندن کتاب و یا ارائه هنر‌ها وجود دارد؟
بعد از به نتیجه رسیدن در مورد سوال‌های بالا، که گا‌ها با توجه به متراژ فضا و کاربرد‌های مختلف سوالات بیشتر و متنوع نیز می‌شود، مراحل طراحی کافی شاپ آغاز می‌شود.
اصول طراحی کافی شاپ

استاندارد سازی کافی شاپ

حتما در طراحی خود به ابعاد و اندازه و مسیر‌های عبور و مرور دقت کنید. این قسمت از طراحی فضای شما مهمترین و کلیدی‌ترین بخش است. در نظر داشته باشید که افراد در حالات مختلف استفاده از کافی شاپ، احتیاج به چه مقدار فضا دارند. برای عبور از فضاها، برای نشستن و استفاده از صندلی و میز و…

اصول طراحی کافی شاپ

منوی کافی شاپ

با توجه به این موضوع که شما یک کافی شاپ را راه اندازی کرده‌اید، پس باید منو اصلی شما قهوه و انواع آن باشد. می‌توانید در کنار آن از انواع نوشیدنی‌ها و کیک‌ها نیز در منو خود استفاده کنید. برای تهیه تمام این موارد استفاده از مواد اصلی و نیروی مناسب و ماهر لازم است.

اصول طراحی کافی شاپ

عناصر تزئینی جذاب برای کافی شاپ

اصول طراحی کافی شاپ

همواره عناصر تزئینی و اکسسوری‌ها به عنوان نجات دهنده فضا از بی‌روحی نقش بسزایی دارند. در کافی شاپ برای بهره‌گیری از این عناصر جان بخش بهتر است از تصاویر و نقاشی‌های مرتبط با قهوه، وسایل کار، دانه‌های ریسه شده قهوه و رنگ‌هایی با طیف رنگی و هم­‌خانواده قهوه استفاده کنید.

گل، گیاه، نور

این سه عنصر جاودان؛ به عنوان یار وفادار شما در ایجاد حال و هوای رمانتیک هستند. اگر بتوانید در روز از نور طبیعی بهره بگیرید و آن را با نورهای مصنوعی تلفیق کنید، بهتر است. گل و گیاهان را مختص یک گوشه نکنید و آنها را در سراسر فضا پخش کنید.

اصول طراحی کافی شاپ

سبک چیدمان کافی شاپ

برای چیدمان دکور کافی شاپ می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت طرح مورد نظر را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید و با کمی تغییر و تحول آن را در فضای خود پیاده سازی کنید.
۴ سبک پیشنهادی ما برای دکور کافی شاپ

۱ – سبک صنعتی

اصول طراحی کافی شاپ

این نوع سبک با بودجه‌های کم قابل اجرا است و طرفداران خاص خود را دارد. در بیشتر کافی شاپ‌ها این نوع دکور وجود دارد و افراد با آن غریبه نیستند. از و یژگی‌های بارز این نوع سبک می‌توان به لامپ‌های بزرگ صنعتی در تمام فضا، دیوار‌های آجری به رنگ‌های مختلف، و گا‌ها لوله کشی‌های تاسیسات مشخص یاد کرد. در کل می‌توان گفت: در این سبک هر مصالح و وسایل استفاده شده در ساخت فضا را می‌توان در معرض دید قرار داد.

۲ – سبک وینتج

اصول طراحی کافی شاپ

سبک وینتج، سبک مورد پسند عموم مردم نیست و معمولا در بعضی کافی شاپ‌ها در یک قسمت مشخص این سبک را اعمال می‌کنند. استفاده از وسایل عتیقه و قدیمی در این نوع سبک مرسوم است.

۳- سبک مدرن

اصول طراحی کافی شاپ

همان گونه که از نام این سبک مشخص است، این سبک دست شما را در طراحی و اجرا آزاد می‌گذارد. شما می‌توانید هر نوع چیدمان مناسبی را در این فضا اعمال کنید. در این سبک به مصالح و جزئیات اهمیت ویژه‌ای بدهید، چون نماد اصلی این سبک است.

۴- سبک روستیک

اصول طراحی کافی شاپ

نام دیگر سبک روستیک، سبک روستایی است، پس می‌توان فهمید که ویژگی اصلی این سبک چوب است. استفاده از چوب و گیاه در این سبک رایج است. می‌توانید برای این سبک از صندلی‌ها و میز‌های چوبی بازسازی شده استفاده کنید.

ایده هایی جذاب برای کافی شاپ

۱- استفاده موثر از پنجره‌ها

اصول طراحی کافی شاپ

قابی از روزمرگی‌های مردم که در جنب و جوش هستند می‌تواند یک گزینه موثر و مناسب برای قرار دادن میز و صندلی در کنار پنجره باشد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند هنگام سرو قهوه به تماشای فضای بیرون بپردازند. پس در یاد داشته باشید که قرار گیری میز و صندلی کنار پنجره یک نکته کلیدی محسوب می‌شود.

۲- استفاده از فرش‌

اصول طراحی کافی شاپ

ایده استفاده از فرش در دکوراسیون کافی شاپ شاید به ظاهر جالب نباشد، اما مسلما یک نقطه طلایی برای کافی شاپ شما محسوب می‌شود. می‌توانید فرش را در کف یک قسمت مخصوص پهن کنید یا یک قالیچه با طرح‌های مناسب سبک خود به دیوار بزنید.

۳- صندلی‌های راحت

اصول طراحی کافی شاپ

با کمی خلاقیت و ذوق می‌توانید میهمانان کافی شاپ خود را در هفته چند بار میزبانی کنید. با کمک چند کوسن و بالشتک‌های کوچک در کنار صندلی‌ها، صندلی‌ها را برای نشستن‌های طولانی مدت راحت کنید.

۴- نورپردازی‌های متفاوت

اصول طراحی کافی شاپ

نور را در هر شکل و قیافه‌ای به کافی شاپ خود راه دهید. اجازه بدهید که خلاقیت شما در کافی شاپ نمایان باشد.

۵- کتاب‌های دمِ دست

اصول طراحی کافی شاپ

یک فضای دنج مخصوص افراد علاقه‌مند به کتاب قرار دهید. بهتر است برای این فضای خاص یک کتابخانه جالب و جدید و مناسب سبک دکوراسیون خود داشته باشید. می‌توانید طرح مد نظر خود را به نزدیک‌ترین مغازه نجاری برده و کار را سفارش دهید.

۶- خلاقیت بی تکرار

منبع: parsine

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *